Aj úsmev môže byť zle pochopený :)

Autor: Marta Macošková | 19.5.2017 o 10:58 | Karma článku: 8,94 | Prečítané:  1200x

V predajni s detským sortimentom sa mi stalo niečo nezvyčajné. Vodič zásobovač pokladal nový tovar k pultu. Nadával. Hovoril nahlas, znechutený z celého sveta, ako je všetko nanič.

 Oničom, opakoval dookola, keď sa vracal k autu pre ďalšie krabice.

Predavačky radšej nič nekomentovali, nijako jeho hrubé správanie nebrzdili. Zrejme, aby tovar vyložil čo najrýchlejšie, a čím skôr odišiel. Na predajnú plochu by sa vrátil pokoj, ktorý tu dominoval pred jeho príchodom.

Chŕlil hnev na všetky strany, červený a maximálne nespokojný. Musela som okolo pána prejsť, keď vtom spustil aj na mňa: „A ty sa čo smeješ!? Je ti tu niečo na smiech?” konfrontoval moju náladu. No a na moju adresu valil všakovaké poznámky.

Nesmiala som sa z neho, ani nič také, naopak, snažila som sa jeho frustráciu pochopiť - asi je unavený, v poslednom období nezažil nič pekné, žiadne povzbudenie, a možno sa cítil aj poriadne nedocenený.

Hovorím: Ja sa iba usmievam, neberte to v zlom, ale čo už môžem obhájiť takým argumentom. Prijal to ako provokáciu.

Z predajne som odišla predčasne. Síce mi ostalo nepríjemne, ale nehnevala som sa, ani som sa necítila ukrivdene. Jednoducho som to zo seba striasla. Bzuč. A už bolo dobre. :)

Hoci, od tohto incidentu ubehlo niekoľko dní, včera sa mi to opäť vrátilo:
Predavačka v takom malom obchode sa ma opýtala, ako to robím, že vždy keď k nej prídem pre čerstvé pečivo, usmievam sa, že zo mňa cíti vnútorný pokoj a šťastie.

Prekvapilo ma to.

Viete, do obchodu mi príde veľa ľudí. Niektorí ani nepozdravia, alebo len popod nos zabručia, čo chcú kúpiť, a keď ich vyzvem, že nerozumiem, vybuchnú, akoby som im niečo urobila,” pokračuje zvesela.

Nedalo mi, tiež som si nenechala pre seba, čo som pani predavačke chcela povedať už dávnejšie:
Vy na mňa pôsobíte, že vás nič nerozhádže. So zákazníkmi viete zavtipkovať. Starším ľuďom pomôžete zbaliť nákup do tašky, pekne pomaly artikulujete, aby rozumeli, koľko čo stálo, aký je výdavok. S každým počas obsluhovania prehodíte zopár slov. Keď odtiaľto odchádzam, nabalíte mi samé dobré pocity. Vidieť, ako máte svoju prácu rada.

Je krásne usmievať sa iba tak, bez príčiny, čo poviete?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: Bödör stratil pamäť, prokurátor to chce preveriť

Čo sa udialo na súde s vrahmi Kuciaka a Kušnírovej.

Cenu Grammy za najlepšiu skladbu roka získala Billie Eilish

Eilish získala aj cenu v kategórii najlepší nováčik roka.


Už ste čítali?