Ľudia, ktorí sa v nedeľu ráno vracajú domov

Autor: Marta Macošková | 23.4.2017 o 11:21 | Karma článku: 9,91 | Prečítané:  3246x

Občas - ako dnes ráno - si pomyslím, že nie je nič krajšie ako víkendové rána. Cítim kakao, kvety levandule či sušený rumanček, papierové noviny, hlinu, takú tú nežnú ospalosť, ktorá sa postupne stráca počas pobytu vonku.

Pred pol ôsmou na parkovisku postáva partia mladých ľudí. Pofajčievajú, rozprávajú sa potichu, opretí o jedno z áut, vedú debatu no a trocha si uťahujú z jedného z kamarátov. Priznám sa, mám takú pohnútku už od detstva. Rada si predstavujem kadečo o ľuďoch, ktorých vídam, alebo stretnem. Títo traja chalani a jedna baba majú za sebou nejakú akciu v klube. Dozvuky z podarenej akcie sú cíteľné, ešte sa nechcú rozlúčiť. Bavia sa o systéme, vety, ktoré postrehnem, sú vedené na inteligentnej úrovni, veľmi zaujímavé názory mi dvíhajú kútiky úst trochu vyššie. Dievča sa náramne podobá na Trinity. 

Pani kráča po chodníku, kabelka cez plece a v druhej ruke igelitka. Predstavujem si, že je to zdravotná sestra, síce dosť unavená, ale vyzerá, že by si dala kávu, takú poriadnu s nezáväzným rozhovorom s človekom, ktorého nepozná. Tak sa o všeličom porozprávať, lebo v rodine viazne komunikácia. Chcela by riešiť niečo viac, ako len: mama, čo bude na obed, drahá, potrebujem zašiť vrecko na nohaviciach do práce. Aj keď svoju rodinu nadovšetko miluje, cíti, že potrebuje zmenu, zažiť niečo nečakané, stretnúť niekoho, s kým by sa dala do rozhovoru, zájsť ďalej, neostať len pri analýze počasia. 

Na bicykli sedí deduško. V košíku má plátenú tašku a v nej možno nejaké zaváraniny. Výkres zatočený do rolky a zviazaný červenou stužkou. Vidieť, ako veľmi sa teší. Možno má namierené k vnučke, rozradostený - spoločný deň s jej rodinou. Mladú rodinku navštevuje každú druhú nedeľu: S mladým potom pri múčniku a kávičke preberú úpravy v záhrade a stavebné práce, ktoré ich v máji čakajú na chalupe. V tvári sa mu zrkadlí životná múdrosť, láska, dobrota čestného človeka. Pôjdu na spoločnú prechádzku, dnes bude krásne slnečno, aj keď chladno, ale tento deduško patrí k ľuďom, ktorí si dokážu vychutnať prechádzku aj v pľuhavom počasí.

Muž vo windstopperovej bunde má na chrbte batoh do hôr, vyzerá byť ťažký.  Za sebou má zjavne dlhú cestu vlakom s niekoľkými prestupmi. V ruke stíska nádhernú kyticu a pod pazuchou hnedú škatuľu - je v nej drevená skladačka? Drží ich ako poklady. Jeho chôdza je napriek tomu svižná, ponáhľa sa domov celý šťastný a rád, nedočkavý. Objíme si manželku a dieťa. Dnes ho zrejme nečakajú, ojojój, tu sa schyľuje k veľkému prekvapeniu, dojatiu. Dnes bude na raňajky krupica so škoricou, pokropená maslom.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: Bödör stratil pamäť, prokurátor to chce preveriť

Čo sa udialo na súde s vrahmi Kuciaka a Kušnírovej.

Cenu Grammy za najlepšiu skladbu roka získala Billie Eilish

Eilish získala aj cenu v kategórii najlepší nováčik roka.


Už ste čítali?