O hrnčekoch v daždi

Autor: Marta Macošková | 14.10.2016 o 9:53 | Karma článku: 7,81 | Prečítané:  601x

Pozorovať ranný ruch školského dňa. Máme dobrý výhľad. Sledujeme kvapky dažďa. Dážď už dávno nie je letný, ale hreje nás deka, do ktorej sme zamotaní. Zvedavé očká spod kapucne huňatého svetríka svietia v šere rána ako ohníky.

Klopkanie topánok po mokrote, čľapkot, šuchot a dáždniky

Dáždniky rôznych veľkostí - jednofarebné, nápadité, s detskými motívmi, s podtlačou farebného zátišia pred francúzskou kaviarňou, spod dáždnika s lienkami vykúkajú gumáky - upútajú nás veselé reflexné prvky po ich obvode, možno sú to šantiace samolepky.


Októbrová sychravosť je ako rozprávka

Na parapete chladíme horúci čaj,  dieťatko v náručí spozornie, vytáča sa - striedavo za zmesou dnešného rána, za parou z hrnčekov, vôňou našich čajových porcií a intenzívnou arómou citrónovej kôry.

Miestami ukazuje na konáre listnatých stromov, ktoré sa hýbu pod silou vetra.

Prifarbené lístie si chvíľami len tak zalieta v rannom víre, a ladný dolet zavŕši na šedom popraskanom chodníku ako unavená baletka po vyčerpávajúcom predstavení, ale s nekončiacou radosťou.
Radosť posúva ďalej náhodným okoloidúcim, ktorí celú parádu môžu sledovať z prvého radu, tí potom s úsmevom vstrebávajú farebnosť listnatého počínania.

Niektoré listy zapadnú do jednej z chodníkových dier.

Iné sa máčajú vo vode akoby plávali znak či svojský mokrý štýl, 

 alebo sa, roztopašné, váľajú po októbrovom trávniku,

šuchoria chodníkové príbehy. 

A potom tie kroky

Kroky - pomalé až vlečúce sa, koordinované, zrýchľujúce, beh.

Pod pouličnou lampou stojí študentka, vidím to na gymnázium, kontroluje čas na náramkových hodinkách, v ruke drží malú zaváraninovú fľašu, jej obsah pripomína vzorku zo stojatej vody, možno budúca biologička, vedkyňa. Po zistení aktuálneho času sa rozbehne hore ulicou smerom k zastávke, pred dažďom a vetrom sa chráni kapucňou.

Sledujeme návrat chlapca, odhadom deviatak, náhli sa od parkoviska. V naštartovanom aute sedí otec, v rýchlosti kontroluje obsah diplomatky, naposledy zjednocuje potrebné dokumenty do práce, k raňajšej porade, pomyslím si. Chlapec beží hore schodiskom pre zabudnutý  školský úbor, zrejme sa nevyhne meškaniu na nultú hodinu telesnej výchovy.

Neskôr nás zaujme plačúce dievčatko. Dievčatko kráča do škôlky nanajvýš plačlivo, je prítmie, zrejme by si ešte rado pospalo. Mamička svoju ratolesť súri, ale nekričí, v slovách nie je zlosť, vysvetľuje celú záležitosť akoby jednala s dospelým, seberovným, poskytne priestor na prejav, toleruje nevyspatosť, ale predostiera fakty, rozhovorom sa niesla láska, ľudská vyrovnanosť a detská duša, jej ponímanie sveta, pravda, prostota chodu vecí. Mamička napokon zdôrazňuje, že nestihne autobus, zmešká do práce.

Vrtké otáčanie za zvukmi a hlasmi, ráno, ktoré je o daždi a vetre si nás podmaňuje svojou obyčajnosťou, jednoduchou krásou.

Prajeme Vám, aby ste si vychutnávali obdobie jesene...

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Štát plánuje otvoriť trh s online hazardom. Vyhovovalo by to najmä Pente, tvrdia aktivisti

Nový zákon podľa stávkarov pomôže proti nelegálnemu hazardu.

DOBRE RÁNO

Dobré ráno: Súd mu vymeral 12 rokov, chce sa stať primátorom

Ako sa u nás robí komunálna politika.


Už ste čítali?