Slečna, uvoľnite mi miesto!

Autor: Marta Macošková | 24.10.2015 o 14:25 | Karma článku: 11,04 | Prečítané:  3004x

Je to ona? Pani s preukazom... Nemohla som uveriť vlastným očiam. Opäť sa stretávame. Očervenela som ako vtedy, keď si ku mne pred viac ako štyrmi rokmi pristala, a s cirkusom sa domáhala miesta na sedenie.

Zaskočená, popravde odpovedám, že som tehotná, a státie počas cestovania mi nerobí dobre.
„Ale ja mám invalidný preukaz!“ A z kabelky, v horlivom afekte zlosti, vyťahuje dôkazný materiál. Chvíľu sa na ňu dívam - tie prísne črty tváre a pery zomknuté v tenkej línii zosobňujú hnev, povahu konfliktného človeka, miestami až nenávisť. Tvrdý pohľad dáva podnet k vyvolaniu strachu u emocionálne slabšieho oponenta.

Neskĺzla som k tomu vyrovnať nerozhodný stav kto z koho, nezamávala som jej pred nosom tehotenskou knižkou. Chystala som sa na vyšetrenie, a handrkovaním som si nechcela pridávať na strese a nepokoji.

Mám tichší hlas, preto som zopakovala odôvodnenie nepostaviť sa, aby na mňa prestala kričať. Po mojich slovách jej miesto uvoľnil starší pán o sedadlo predo mnou, ale pani s preukazom pokračovala: „To by mohol povedať každý! Veľké brucho ešte neznamená, že ste tehotná. Nemáte v sebe ani kúštik hanby, že sa musí postaviť starší človek? Ježišu, čo je toto za strašná doba!?“ Po svojom hlasnom výstupe  si napokon sadla na uvoľnené miesto predo mnou. Takýto typ človeka mi je dobre známy. Pri nepatrnej zámienke podnieti škriepku, malý problém vystupňuje do pyramídy hotovej katastrofy, v mušle hneď vidí slona. Takto sa zväčša správa nešťastný zatrpknutý človek, forma a intenzita vypustených výčitiek, ktoré smeruje vždy k druhým. Úsmev, spokojnosť a vyrovnanosť v tvári "súpera" pokladá za útok. Ako keď sa pozeráte zúrivému psovi do očí.

Snažím sa mať strpenie s náladami patologických hundrošov. Pokladám za správne prechovávať úctu, mať pochopenie voči starším, ale to neznamená, že vek odôvodňuje, aby som znášala neslušné urážky, ponižovanie, neprimerané správanie, drzosť, dokonca nastavila líce ako fackovacia figurína. Trvalo mi roky, kým som sa naučila zastať samu seba, ozvať sa, keď si to situácia vyžaduje. Človek by nemal ostať apatický, mal by sa vedieť obhájiť a brániť. Napríklad povedať stop alebo rázne, výstižné nie.

Stále však verím, že pokojným hlasom a úsmevom docielim viac, než nezmyselne dramatickou hádkou, surovými manierami počas slovnej vojny, ktorá nepozná koniec.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Vláda si tlieska. Testy však mnohých neodhalili, varujú experti

Falošne zdravých považuje za problém aj minister Krajčí.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Čo vám zabudli povedať o testovaní

Zatlieskali sme si a teraz k faktom.


Už ste čítali?