V septembri

Autor: Marta Macošková | 26.9.2015 o 8:48 | Karma článku: 8,96 | Prečítané:  597x

Po tieto dni vstávam ešte za tmy, aj keď nemusím. Kým začnem poslepiačky šmátrať po vypínači od lampičky, vnímam pohyby dieťatka v bruchu, akási premenená, šťastná.

Prihováranie sa hlasom a teplými dlaňami spôsobí zintenzívnenie pohybov, akoby mi želalo dobré ráno. Je rovnako živé, ako keď spolu počúvame skladby od Sade. : )

Radostne potichu

Predstavujem si ako dážď, teraz v tme, kropí listy, kým kvapôčky vody zakončia svoju cestu v pôde, vďaka prúdeniu vzduchu okolo nich. Ranný pohľad na rozprestreté dáždniky rôznych farieb a vzorov nad mokrými chodníkmi z vtáčej perspektívy, topánky v mláke, čľupot, ktorý vtedy chôdza vydáva. Deti  vo farebných gumákoch zvesela pištiace, že si môžu poskákať v kaluži daždivej vody. Nech sú aj "trocha" špinavé, činné, neposedné. 

Sychravosť a opar nad krajinou, melódie a tajomnosť, melanchólia ako možnosť prijať a pochopiť, ako čas zahĺbenia a spomalenia. Lietajúce šarkany mávajú svojimi šišatými motýlikmi počas pôsobenia priaznivého vetra, šarkany vznášajúce sa nad kopcom kamsi do výšin. Zoskupovanie lesnej zveri do čried, uškriekané krákajúce vrany, hubári s prútenými košíkmi. Hmly a vietor v uliciach, ľudia stretávajúci sa v útulných kaviarňach a čajovniach, vrava v komornej atmosfére. Večere pri sviečkach v teplom svetri a hrubých ponožkách, medové a horúce nápoje. Rozprávkové knižky, povesti a strašidelné príbehy. Zelené lístie oblečené do pestrých farieb, gaštany a šišky pod nohami. Tieto predstavy naďalej nerušene opantávajú moju myseľ šantivými obrazmi.

Vdychujem ranné septembrové povetrie, chladný a trochu ostrejší vzduch, než doposiaľ. V mysli už držím prvý horúci nápoj dňa, zohrievam si na ňom prsty, v pozadí už dokonca cítim vôňu škorice a jablká v palacinkovom ceste. Som na prechádzke.

Pridáte sa? ; )

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Týmto vám prajeme tvorivú a snivú jeseň, celkom rozprávkovú! : )

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Dominik Dán o knižnom trhu: S mafiánskymi praktikami som sa nestretol

Najčítanejší spisovateľ má so slovenskými podnikateľmi zlú skúsenosť.

SVET

Café Európa: Ako dopadne Európa po francúzskych voľbách

Francúzsko má nového proeurópskeho prezidenta.


Už ste čítali?