Jarnosti ;)

Autor: Marta Macošková | 20.3.2015 o 10:52 | Karma článku: 8,74 | Prečítané:  595x

Vošla cez okno a do ulíc. Spontánne a živo. Pôsobí ako elixír v boji proti únave a skleslosti. V ušiach mi znie šansónový hlas francúzskej pesničkárky Zaz (Isabelle Geffroy), ktorá pred pár rokmi vstúpila do môjho hudobného povedomia. Sviežou skladbou Les Passant oživila celé námestie. Z ničoho nič sa pristihnete, že vnímate iba intenzívnu a čistú radosť zo života.

Usmievate sa ako slniečko, podupkávate si nohou, lúskate prstami. Nestrojený tanec v chytľavom rytme. Zopár otočiek bez ohľadu na divákov. Švih mlynským kolom ako bežná záležitosť. Na chvíľku sa pristaviť, rozžiariť myseľ nič nestojí.

Spred kaviarne sa teraz presunieme. Pripravení?

 

Vitaj, milý návštevník... v lese ;)

V lese sa cítim viac než doma

Voňavá živica stromov, šumy, pukanie halúzok, šišky, vôňa húb a živých organizmov, zver, ktorú občas zbadám skôr, kým sa stihne schovať - pred človekom. Les, to je mäkký koberček tkaný machom a lístím. Naboso prejsť aspoň kúsok. Do lesov chodíme kvôli zážitkom. Niekedy očistiť unavené telo či rozbúrenú myseľ. 

Objímať stromy a mlčky počúvať, ako ním už po stáročia prúdi život, býva jeden z tých najkrajších rozhovorov, aké poznám.

Vtáky slobodne mapujú živé kráľovstvo, ďatle klopkajú správy po drsnom povrchu kôry, skrytý tetrov toká prvú jarnú pieseň a zo svojho vysokého trónu borovice víta ráno. Kukučky, sojky, brhlíky, pinky, sýkorky či sláviky. Prelet dravých vtákov. Kuvik, jastrab, tichý let sovy, ktorá bystro ožíva až v noci. Les, to sú tie najkrajšie vône. Zvedavé oči srny v húštine, hry divej zveri, dobrácky pohľad medveďa, neustále šuchoty a schovávačky pred silnejšími predátormi. Les, to je nachádzať obývané nory a stopy pôvodných obyvateľov. Tíško sa prechádzať po ich území, ale nerušiť život v ňom.

 Netrhať vzácne kvety zo skaliek...

Jar, to je predovšetkým neha, premeny a zvedavé mláďatá narodené v marci.

A na pníkoch žiarivé farby 

( * . * )

 

Nech sa už rozhodnete stráviť jarné dni

   ...prajem Vám krásny víkend! ;)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Kedy dostanete 13. a 14. plat? Fico podporil Dankov návrh

Koalícia sa zrejme dohodne na úľavách.

PLUS

Školákov učí jesť zdravo. Bez cukru či bielej múky

Niekdajší šéfkuchár v hoteli je teraz vedúcim školskej jedálne.

KOMENTÁRE

Kresťanstvo stojí v otázke homosexuality na križovatke

Neudržateľnou sa stala argumentácia Bibliou.


Už ste čítali?