Ráno na vidieku

Autor: Marta Macošková | 3.3.2015 o 8:16 | (upravené 3.3.2015 o 8:30) Karma článku: 8,27 | Prečítané:  737x

Zavčas rána ma budia sýkorky, štebotavo sadajú na starý orech v záhrade. Keď sa otrasú z dlhej cesty, kritizujú poveternostné podmienky, obsadenosť napájadiel a nedostatok krmiva vo vtáčích domčekoch počas tohtoročnej zimy. Teraz si však pochvaľujú jadierka tekvice, orechov, jabĺčok a svojim chytľavým spevom privolávajú jar.

Po parapete sa prechádza pár sivých holubov, nazerajú dovnútra, neskôr sa osmelia ešte viac a ďobú do drevených okenných rámov alebo devastujú sieťku proti hmyzu.

Nový sused, ktorý sa nedávno prisťahoval z mesta, okolo siedmej vystrčí hlavu z okna spálne. Sotva si stihol zdriemnuť, bio budíček na gánku ho hneď postaví na nohy. Krikom a nadávkami sa zlostne snaží zahnať drzého kohúta z vedľajšieho dvora. Chýrne dominantný samček s červeným hrebienkom má však vo zvyku vítať deň jedinečne hlučným spôsobom. Namiesto rýchleho ústupu, susedov tiež dosť zvučný prejav prijíma ako vrelé pozvanie. Po chvíli na kolegyniach sliepkach predvedie aj svoje navigačné a vodcovské schopnosti. Tie ho cez dieru v plote dôverčivo nasledujú. Na cudzom pozemku sa potom spoločne hostia a usilovne zobkajú z hustého trávnatého porastu v ovocnom sade za domom. Sused to napokon vzdáva, zatvára okno a sluch zrejme odhluční penovými štupľami.

Cez pootvorené okno mi do izby prenikne nezrozumiteľná vrava, hlasitý smiech detí, dvoch súrodencov, ktorí pricestovali skorým ranným autobusom, aby strávili jarné prázdniny u starých rodičov. Predstavujem si, že v autobuse zažili veľmi vtipnú príhodu. Hovoria o tom s toľkým nadšením, preto na svoju prvú cestu diaľkovým autobusom osamote len tak nezabudnú. Možno pozorovali spolucestujúceho, ktorý chrápal, spal s otvorenými ústami, mykal sa zo sna a čosi mumlal.  V taške s reklamnou podtlačou štrngotali rôzne zaváraniny, ktoré mu po víkende nabalila mama zo zásob v komore, namiesto peňazí.

Spoza bráničiek okolitých domov ich zdravia veľké strážne psy, miestna bylinkárka, babky v nariasených sukniach, krojoch, vracajú sa z pekárne s čerstvým pečivom, babky kráčajú pomalým tempom popri jarku, na hlavách dnes majú netradične šatky s nápaditými výšivkami, ktoré nosia skôr počas sviatkov a v nedeľu, šatky starostlivo zviazané do jednoduchého uzla. Akoby cítili v kostiach niečo výnimočné aj vo všedný deň.

Ráno teraz nesprevádza stres pracovného kolobehu, hluk a údery veľkomesta. Vstávanie za tmy, kedy si môžem na priedomí počkať na svitanie, prvé svetlo a teplo ešte trochu zubatých slnečných lúčov, ozveny ako aj prebúdzanie okolia, vtáctva v blízkosti záhrad týchto provinčných domov, ma napĺňa zvláštnym pokojom radostnej melanchólie.

Starkí sa pohybujú okolo statku a domácich zvierat. Vídam ich prechádzať sa po úrodnej pôde a všeličo kontrolujú. Mám pocit, že je to snaha byť o krok bližšie k jarnej rovnodennosti. Takým ľuďom chýba užitočná práca na políčkach, pri viniči a okolo stromov v záhrade. Mať prsty od zeminy, sledovať zmeny, keď sa zamrznutá pôda viditeľne preberá zo spánku a začína hriať ako chutný, poctivo upečený chlieb s chrumkavou kôrou.

Kávu si po tieto dni vychutnávam v tichosti a pokoji. Sýtiť sa vôňou čerstvo zomletých kávových zŕn bez slov je nádherný rituál. Život pomaly a ľahúčko presahuje do myšlienok. 

So životom sa stretávam na sútoku riek, pri pohľade na stromy, ktoré sa nežne zbiehajú v horizonte, v šume vetra aj kvapkách dažďa začiatkom marca, keď vediem rozhovory so svetom, keď vidím práve skutočný priebeh života, jeho neprestajný pohyb, je v kresbách a príbehoch, ale aj v trvácnosti a sile múrov týchto prastarých domov, ktoré už majú kadečo za sebou. Akoby všetko bolo odrazu viac na dosah.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Ako sa Slovák z Terchovej stal veľkým reformátorom u Márie Terézie

Adam František Kollár, vedec a knihovník bol jedným z popredných osvietenských reformátorov.

PLUS

V kráľovstve polievok sa držková nevarí

Do niekoľkých hrncov naložili Bratislavčania svojho tvorivého ducha.

KULTÚRA

Matka naháňa únoscov svojho syna. Môže byť taký film komický?

Film Únos je prázdinovou zábavou.


Už ste čítali?