Keď sa zo ženy stane majetok

Autor: Marta Macošková | 28.2.2015 o 3:00 | (upravené 28.2.2015 o 8:52) Karma článku: 7,77 | Prečítané:  1740x

Opatrne zatvorila knihu a ešte väčšmi sa v kresle zamotala do deky. Opäť sa raz sústredila na zvuky pred výťahom. Ktosi práve došliapol na rozpolenú dlaždicu posledného schodu, čo na neobývanej chodbe spôsobilo ozvenu. Zľakla sa. Ktosi stojí pred dverami bytu a počúva. Zhasla lampičku a čakala, čo sa bude diať.

Pri myšlienke, že by to mohol byť práve on, sa striasla. Ako ju našiel?

Prerušila kontakty s vlastnou rodinou a zmenila si meno. Všetky tie šaty, luxusné veci a šperky teraz nahradila všedným lacným odevom, aby ľahšie splynula s davom. Iná farba vlasov, zmena chôdze, nový život v cudzine. Dobre si spomína na jeho posledné slová, že ju nikdy nenechá odísť. Tá despotická sila, chlad a razantná istota v slovách, na ktorú si dobre pamätá, ešte aj dnes naháňajú hrôzu. Bola absolútne v jeho moci, preto sa odvážil pokračovať vo svojej taktike. Stále ju utvrdzoval, že bez neho bude nula. Aby uverila manželovej pravde a nevidela východisko z pasce, do ktorej sa dostala.

Keď raz prišla za rodičmi a prehlásila, že by od neho chcela odísť, lebo nevládze takto žiť, že počas spoločného života s ním celkom stratila vnútornú identitu. Čakalo ju zdvihnuté obočie na protest. Ich odmietavý postoj a hlavy krútiace nepochopením boli úderom, aký vonkoncom nečakala. Až vtedy jej dochádzalo, ako si ich dokázal nakloniť na svoju stranu. 

Prečo ho chceš opustiť? Čo ťa bije? A prečo ho potom provokuješ!? Pochop, vo vyšších kruhoch je obľúbeným a známym človekom, muž, ktorého vďaka jeho postaveniu, pochopiteľne, musíš  aj reprezentovať. Keby mu na tebe nezáležalo, nezahŕňal by ťa pozornosťami, nevolal by ťa na všetky tie večierky, pracovné cesty v zahraničí, dovolenky. Každá ti ho závidí. Veď sa pri ňom máš ako princezná. Pomohol aj tvojmu otcovi k prestížnej pozícii vo firme, dohodil mu samé lukratívne zákazky, len vďaka jeho veľkorysosti sme všetci dávno za vodou. Od takého skvelého chlapa sa neodchádza. Spomína na mamine slová. To bolo naposledy...

Áno, aj ju očaril svojou osobnosťou. Muž s vyhradeným vkusom a prehľadom, extra trieda. Vedomý si svojej ceny. Šarmantný, atraktívny, vtipný, spoločenský. Sebavedomý a krásny. Ale aj extrémne manipulatívny a nebezpečný. Spadla do toho náhle. Pripisovať to naivite mladého a vzťahovo neskúseného dievčaťa?

Umenie vždy voliť vhodné slová a sladké poklony ju vtedy dostali. Od začiatku prehliadala jeho dominantnú povahu a vodcovské schopnosti. Jeho presvedčivé argumenty posúvali do úzadia ostatné návrhy, ktoré vyšli z jej hlavy. Zbytočne nezaťažuj tú peknú hlavičku nezmyselnými záležitosťami. Ja viem, čo je pre teba a pre nás to najlepšie. Ani omylom by nedovolil pripustiť iný názor. Prijať ho za lepší ako ten vlastný? Nehrozí. Urobil to však takým spôsobom, aby ste z toho vyšli ako neschopní chudáci. 

Postupne ju ovládal natoľko, že dobrovoľne pretrhla spoločenské väzby a niekdajšie priateľské vzťahy, okruh sa tým zúžil len na manželových priateľov a známych. Kedy postrehla, že rapídne upustila z osobných nárokov, ambícií, sama profesne rásť, pokračovať v tom, čo ju kedysi robilo šťastnou? Pokračovať v úspešne rozbehnutom pláne? Nebuď smiešna, zlatko.

Veď ako by mohla stíhať projektovať vlastné nápady, keď bolo nevyhnutné manažovať pracovné večierky manžela v ich nádhernom dome? Byť dokonalou hostiteľkou si vyžaduje čas na prípravu, byť v pohotovosti a pripravená. Upratať, oprať, vyžehliť, mať všetko perfektne zoradené, riadky v skriniach a komínky v šatníku. Tá detailná uhladenosť v kuchynskej linke a kúpeľni ju ešte aj dnes poriadne desia.

Večer už poslušne čakala v rafinovaných šatách, aké mal na nej najradšej. Musí byť dokonalá po každej stránke. Zvodná a príťažlivá. Telom aj úsmevom, vyjadrovať spokojnosť na tvári, napriek ničivej búrke v duši. Vyzdvihovať manželovo ego a sústavne prejavovať vďačnosť, že si spomedzi toľkých žien, ktoré sa okolo neho vždy krútili, vybral práve ju.

* * *

Kroky neznámeho votrelca sa nasmerovali o poschodie vyššie k susedom. Vydýchla si. Ani dnes by svoje rozhodnutie nemenila, napriek strachu, ktorý ju občas dostihne, keď za dverami počuje cudzie roky, keď vo svojej blízkosti ucíti známu značku parfumu, keď úspešný podnikateľ uvedie do spoločnosti iné mladé dievča, zatiaľ slobodné a nezávislé.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Ako sa Slovák z Terchovej stal veľkým reformátorom u Márie Terézie

Adam František Kollár, vedec a knihovník bol jedným z popredných osvietenských reformátorov.

PLUS

V kráľovstve polievok sa držková nevarí

Do niekoľkých hrncov naložili Bratislavčania svojho tvorivého ducha.

KULTÚRA

Matka naháňa únoscov svojho syna. Môže byť taký film komický?

Film Únos je prázdinovou zábavou.


Už ste čítali?