Nevzdávaj svoj zápas

Autor: Marta Macošková | 11.2.2015 o 11:29 | Karma článku: 6,39 | Prečítané:  796x

Ešte prednedávnom Ťa každá drobná nepríjemnosť dokázala vyviesť z rovnováhy. Vieš sa upnúť na svoj neúspech a pri prvej facke od života tvrdíš, aké je ťažké vstať? Vraj to nejde? Nedá sa?

Každý z nás občas rieši banality a je nespokojný s tým, čo má. Od života chceme vyšší zmysel, viac luxusu existenčnej istoty. Prečo sa uspokojiť s málom, keď môžem mať viac?

Ideš bezhlavo za chimérou šťastia, hoci to šťastie práve žiješ. Nestačí, že máš, kde večer skloniť hlavu, keď sa Ti skončila pracovná doba. Stihla si nákupy, vychutnať si atmosféru v kaviarni, kino alebo tréning. Máš prácu, prostriedky na živobytie, rodinu, blízkosť spriaznenej duše, spätnú väzbu vo vzťahoch, skutočných priateľov. Za všetko, čo máš, niekedy nestihneš pocítiť vďačnosť. Uvedomenie si, akým pokladom je zdravie, väčšinou príde neskoro. Sebestačnosť vykonávať rôzne bežné úkony je predsa zvyk a samozrejmosť. 

Na obľúbenú knihu dotiahneš aj do výšky. Stačí sa postaviť na špičky. Vieš si sama zaliať kávu a bez obmedzenia robiť, čo Ťa baví. Plávanie alebo sprcha? Si svojpomocná vybrať sa kamkoľvek na prechádzku. Môžeš odcestovať v akúkoľvek hodinu. Už si zabudla, akým veľkým šťastím sa pre Teba skončila tá hromadná havária na diaľnici v zahraničí? Len si spomeň, ako si sa počas jedného výletu stratila v horách. Vtedy si zvládla aj ten adrenalínový večerný zostup, pri ktorom Ťa prekvapili masívne skaly.  Dala si aj tandemový let na Tvoje narodeniny. Skladala si skúšky a takto prekonávala vlastný strach.

Prišla však prvá vážna skúška, ako si s touto zmenou poradíš. Vzdáš to, skĺzneš k sebaľútosti? Budeš sa hnevať na celý svet a upadneš do depky? Alebo to jednoducho prijmeš ako výzvu, zaberieš, odrazíš sa z priepasti, do ktorej človek zvykne nahliadnuť, a dokážeš aj nemožné? Inšpiráciou sa pre Teba teraz môžu stať ľudia, ktorí svoje životné zápasy zvládajú s úsmevom a neraz svojou prítomnosťou pomáhajú iným.

Keď vnútorná sila, čestnosť a čisté presvedčenie niektorých ľudí je inšpiráciou

Po celý čas hospitalizácie ma povzbudzovala svojským humorom a nadhľadom, jej prístup, ako sa stavia k životným zápasom, mi dodával silu. Historky a veselé príhody z pracoviska, chutná recesia pri komentovaní nechutnej nemocničnej stravy, vtipy na vlastnú adresu. Nepriamo ma tým upriamovala na iné myšlienky. Načas som zabudla, čo sa mi stalo a čo mám ešte pred sebou. Rozhovory, kedy sme stihli prebrať rôzne situácie, príbehy, ľudí, situáciu doma a vo svete, rôzne skúsenosti, prešli do vyššieho levelu a odhalili sme čosi z nášho súkromia, tajomstvá, ktoré niekedy nepoviete ani priateľom alebo rodine. Dáma, o ktorej by ste ani netušili, aký ťažký osud má, prekypovala zdravým sarkazmom, energiou a dobrou náladou. Jej prítomnosť na izbe mi bola nesmiernou oporou, takým tým štartom do zápasu s vlastnou diagnózou. 

Prvou spolubývajúcou (spomenula som ju v predošlom článku: tu) bolo dievča. Žiačka ZŠ, zrejme budúca veterinárka. Bojovníčka, ktorá sa snaží zachrániť všetky zvieratká. Svoje úspory míňa na krmivo a potreby súvisiace s chodom psieho útulku, kde aj vypomáha. Jedného utýraného psíka si sama osvojila. Je úplne iná ako jej rovesníčky. Nepotrebuje najnovší mobil, výkonný tablet, super handry, byť za každú cenu štýlová a obdivovaná. Necíti sa nijako výnimočná a to, čo robí považuje  za to najmenšie, čo sama môže spraviť pre iných.

Nikdy ale naozaj nikdy sa nevzdávaj!

Ako mi povedal aj môj lekár na chirurgii, ktorý ma podporil, že hoci nateraz urobili z medicínskeho, odborného hľadiska všetko, čo mohli, hlavne treba veriť a veriť, sila prírody je mocná, preto sa treba sústrediť na pozitívne myšlienky. Neraz sa sami lekári stanú svedkami zázrakov, kedy pacientovi dávali najmenšie šance, a výsledok bol prekvapivý. :)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Kedy dostanete 13. a 14. plat? Fico podporil Dankov návrh

Koalícia sa zrejme dohodne na úľavách.

PLUS

Školákov učí jesť zdravo. Bez cukru či bielej múky

Niekdajší šéfkuchár v hoteli je teraz vedúcim školskej jedálne.

KOMENTÁRE

Kresťanstvo stojí v otázke homosexuality na križovatke

Neudržateľnou sa stala argumentácia Bibliou.


Už ste čítali?