Tu za milým úsmevom nečakám podraz

Autor: Marta Macošková | 24.9.2014 o 10:40 | Karma článku: 9,70 | Prečítané:  1621x

Ešte si spomínam na prvé dni môjho príchodu. Ohúrila ma prítomná krása, chlad a vzdor drsných skál, premenlivé počasie a jazerá, pohľad na domy horalov, na oko, v nedostupných výškach, ako ľudia pristupujú k prírode, k okoliu, v ktorom žijú.  

Prvé dni sa mi o Švajčiarsku potvrdila čistota a vysoko nastavená latka poriadku, kde má všetko svoj systém a logiku. Ľudia sa usmievajú, pôsobia spokojne a vyrovnane.

Všetci sa pozdravia

Nezáleží, či som na farme, vo veľkomeste, odľahlej dedinke, alebo schádzam z 2000-covky. Teda, nie žeby som predtým nikdy nikomu cudziemu nezaželala krásny deň. Len doma vo väčšine prípadov za milým správaním a úsmevom šípime nejaký ten podraz alebo krádež.

Švajčiari vedia, čo majú, čoho sú súčasťou a sú na to veľmi hrdí...

Predavačky sú úslužné a maximálne príjemné. Mnohokrát svojou pozornosťou prekvapia. Napríklad minule bol ponúknutý dáždnik, keď ma zastihla silná prietrž mračien. Spýtajú sa, ako sa máte a chvíľku uvoľnene konverzujú. Netvária sa otrávene, keď sa niečo potrebujete spýtať. Pri kontakte s nimi mám vždy pocit, že samotná komunikácia so zákazníkmi istým spôsobom napĺňa a obohacuje ich život, o skúsenosti alebo rozmanité príbehy.

Servis v podnikoch vám dá najavo, že komfort, ktorý si ako klient zaslúžite, im nie je na obtiaž. Vyjdú vám v ústrety. Keď som mala zdravotné ťažkosti, čomu bola podrobená prísna diéta, švajčiarsky čašník v talianskej reštaurácii ma po porade s kuchárom ubezpečil, že jedlo mi pripravia tak, aby mi neublížilo. A veru, bol to hotový kulinársky zážitok, na aký sa nezabúda. Ponúkli mi čerstvosť a kvalitu, za ktorú som bola ochotná zaplatiť.

Ukážková dokonalosť v každom smere

...až sa pomaly bojíte prejsť po lúčke, aby ste neudupali jediné steblo trávy. Aj to treba byť do istej miery pripravený, že hoci ste si žiadne označenie súkromného pozemku nevšimli, že vás počas cesty na kopec k pastvinám, kam máte namierené, aby ste stihli západ slnka, niekto znenazdajky poprosí, aby ste odišli, lebo chodíte po privátnej zóne a nemáte tu teda, čo hľadať. Povedia vám to slušne ale jasne. :)

Tabúľ s označením PRIVAT a KEIN DURCHGANG je tu naozaj veľa.

Miestni by si nedovolili prejsť cez cudzí pozemok s takýmto označením. Aj keď je zrejmé, že o nič nejde a váš prechod nikomu neublíži a z ničoho neubudne. :)

Ak je niečo dané, Švajčiari to rešpektujú a striktne dodržujú pravidlá

Sú maximálne precízni a pedantní. Nepoznajú výnimky, presnosť a poriadok vyžadujú od všetkých. Nemajú radi výhovorky a lajdáctvo. Potrpia si na dodržiavanie všetkých termínov. Neočakávajú však od vás žiadne protislužbičky za poskytnutú pomoc. Susedské vzťahy fungujú a sused susedovi veľmi rád pomôže.

Predajné miesto bez obsluhy

Tu sú také miesta, kde máte nebo nad hlavou a samoobslužný stánok s cenníkom, pokladňou, ktorú tvorí škatuľa alebo plechovka na peniaze. A podľa toho, čo si, v akom množstve vyberiete, automaticky zaplatíte.  Takto sa dajú kúpiť kvety, ovocie, zelenina, med, sirupy.

DOPRAVA :)

Maximálna povolená rýchlosť

Miestne päťdesiatky, štyridsiatky alebo tridsiatky by slovenským šoférom spôsobovali infarktové stavy. :) O ohľaduplnosti tunajších vodičov by sa dalo písať celé celé hodiny: žiadne vytrubovanie alebo agresívne vytláčanie z cesty. Pred zebrou vždy spomalia, ak je zrejmé, že sa k nej blížia chodci alebo cyklisti. Dovolia vám prejsť a ešte sa aj žiarivo usmejú. Ja mám poväčšine takú skúsenosť, že si so šoférom, ktorý mi dal ako chodcovi prednosť, vzájomne pokývneme hlavami, alebo mávneme na znak vďaky a zdvorilosti. Je to veľmi pekné gesto. Z tejto dennej skúsenosti ostávam zaskočená ešte aj po dvoch rokoch.

Malí školáci majú reflexné pásy

Rodičia sa podľa všetkého o svoje deti nemusia báť. Spoliehajú sa na to, čo ich o bezpečnosti pri prechádzaní cez cestu naučia v škole, čo im vštepujú doma. Ako si tak všímam, rodičia svoje deti v mnohom usmerňujú od útleho veku.

Aj tí najmenší chodia bez doprovodu dospelého

Deti stále čakajú, kým sa nepresvedčia, že vodiči zastavia z obidvoch strán. Potom bezpečne prebehnú na druhú stranu.

Náhle popadané kamene?

Tu, kde teraz bývam, je vyhliadková trasa okolo celého jazera. Z jednej strany skalné steny spevnené oceľovými lanami alebo sieťami, z druhej chodník okolo jazera. Počas jednej prechádzky som sa stala svedkom zaujímavej skutočnosti. Asi tak 1 km za zákrutou svietil výstražný trojuholník, až potom som zbadala vodiča, ktorý sa snažil odkotúľať balvan na kraj cesty. Rukami upozorňoval okoloidúcich šoférov, aby spomalili a zrejme, aby preblikávali oprotiidúcim vodičom na znak výstrahy popadaných kameňov.

Keď funguje myšlienka pomáhať a chrániť ;)

Ak zastavíte na autobusovej zastávke a počas toho, ako blúdite prstom po mape a hľadáte súradnice jednej zo starých pevností, policajné vozidlo, ktoré okolo práve prechádza, spomalí, ale nie so zámerom, aby na vás policajti zarobili a nasolili vám mastnú pokutu. Hliadka sa vás jednoducho spýta, či je všetko v poriadku, či nepotrebujete pomoc. Lebo máte zapnuté výstražné svetlá.

Prosba o vypnutie motora

Viete, ako majú niektorí šoféri vo zvyku nechať naštartovaný motor, keď si odbehnú do trafiky pre noviny alebo pekárne na 2 - 3 minúty? Tak tu vás okoloidúci dôrazne požiadajú, aby ste ho vypli.

Návšteva u lekára a pobyt v nemocnici?

Tak táto skúsenosť si zaslúži jeden samostatný článok. Je treba poznamenať, že poskytovanie zdravotníckych služieb, vybavenie, profesionalita a ľudský prístup personálu je síce na veľmi vysokej úrovni, ale za to všetko, čo vám poskytnú, sa aj musí zaplatiť. Mňa napríklad dvojdňový pobyt v nemocnici vyšiel na 1400 frankov. Ako som sa dozvedela neskôr, ešte som aj dobre obstála, lebo táto suma sa môže vyšplhať k vysokohorským číslam. Čitateľov prosím, aby boli trpezliví, k téme zdravotníctva sa vrátim v samostatnom článku. Ďakujem za pochopenie. :)

Na záver malý bonus v podobe niekoľkých fotografií. Fotky síce nie sú profesionálne, ale keď je to taká šteklivá záľuba zachytiť krátke (prchavé?) momentky života... Nedá sa mi nepodeliť. ;)

Poďte si vychutnať pokojnú chvíľu

 

Ďakujem za váš čas a želám vám krásne momentky, nech už ste kdekoľvek :)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Ako sa Slovák z Terchovej stal veľkým reformátorom u Márie Terézie

Adam František Kollár, vedec a knihovník bol jedným z popredných osvietenských reformátorov.

PLUS

V kráľovstve polievok sa držková nevarí

Do niekoľkých hrncov naložili Bratislavčania svojho tvorivého ducha.

KULTÚRA

Matka naháňa únoscov svojho syna. Môže byť taký film komický?

Film Únos je prázdinovou zábavou.


Už ste čítali?