Ľahko je vyťať les

Autor: Marta Macošková | 24.8.2012 o 12:38 | Karma článku: 8,38 | Prečítané:  636x

Lenže vysadiť ho, to znamená nedožiť sa jeho plnej krásy. Na to je ľudský život krátky. Voči našej krajine, teda voči lesom v našej krajine, cíti zodpovednosť hneď niekoľko ľudí. Takýmto ľuďom však tvrdé byrokratické lakte podkopávajú nohy, preto občas majú chuť všetko vzdať, veď si už vesmír, hádam, nejako poradí. Ako dobre, že to tak nie je, a tomu vesmíru sami dopomôžu. Kvantoví fyzici by zo mňa asi radosť nemali, pretože veci sa ustavične dejú - to už je raz tak.

Asi hodinu som rozmýšľala, či môžem prírodu nazvať vecou. Chcem tým povedať, že na rázovitý obraz našej prírody je právom pyšný každý, komu naša príroda učarovala. Vrátane ľudí, ktorí sa tu cítia doma, hoci naším územím iba prechádzali. Sú to naše hory, lesy, skanzeny - ich mlčanie, kolobeh života a pradávne odkazy. Že je to jedna z popredných vecí, ktorú sme dostali do úschovy. Za všetko živé, čo k sebe pripútaš, si zodpovedný, hovorí Exupéry. Ale človek mal odjakživa potrebu vlastniť.

Rozmýšľam, prečo sa hádžu polená pod nohy tým, ktorí ten kus zeme skutočne chránia, rozmýšľam, či všetko stojí iba na moci a peniazoch, a naopak, vďaka moci a peniazom, padá to podstatné. Je to všade rovnaké, hovoria mi. Občas sa hnevám sama na seba, že by som mala urobiť viac, že by sa dalo urobiť viac, lebo vyčistiť zanesený potok, odľahčiť ten kus pôdy v lese za mestom, je predsalen málo. Bolo by smutné, ak by sme prišli o všetko, čo nám doma ostalo. Bola by to nevyčísliteľná škoda. Asi najmä preto je dôležité nefackovať ľudí, ktorí tie riešenia nachádzajú, nie pre obdiv a uznanie, nie pre blaho vlastné, ale z úcty voči životu, tu na zemi.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Koľko stál Plavčan, ešte len spoznáme

Človek s Plavčanovou históriou sa nikdy nemal stať ministrom.

DOMOV

Kauza Plavčan: O čo ide v najväčšom škandále leta?

Najdôležitejšie otázky a odpovede o kauze eurofondov.


Už ste čítali?