Som tvoja dcéra

Autor: Marta Macošková | 18.1.2012 o 20:49 | (upravené 20.8.2012 o 19:38) Karma článku: 7,94 | Prečítané:  1516x

Povedala v to ráno medzi dverami. Zamrmlal. Miesto odpovede pokračoval v bezduchom čítaní. Vtom sa stala menej, než vzduchom, artefaktom, ktorý nezanechá jedinú spomienku, akoby vôbec neexistovala. Otec... To je všetko? Rozochvený hlas jej ešte väčšmi zoslabol a krokom vzad sa vytratila z otcovho života. Dodnes uteká, mlčí, hnevá sa. Nepamätá si hĺbku jeho hlasu, dôraz na konci vety, ani ako vyzerá.

A potom stretávala iba cudzích otcov s dcérami. Všade, za rôznych okolností.

V rohu útulnej reštaurácie popíjala kávu a všimla si prešedivelého pána v štýlovom saku. Naproti žiarila jeho pýcha, jeho dcéra. Smiali sa. Tak pekne, nevlezlo. Dievča malo jeho pohľad, úsmev. Veľa sa dá vyčítať, ak nič konkrétne nehľadáš. Hľadaním pretekáš ako rieka, na svet miestami pozeráš z trpkej výšky, akosi z druhej strany. Pri obede prebiehala zmienka o vydaji. Asi. V tom úsmeve bolo všetko.

Medzi regálmi sa zvŕta slečna okolo muža, tak trochu staršieho. Kým slečna vyberá vhodný krém na tvár, on neprehliadne zamyslený pohľad tichej pozorovateľky z opačnej strany. Žmurkne. Vzápätí sa slečna otáča a pri objatí mu vraví tatko.

Prešli roky. Cudzích otcov s dcérami stretáva naďalej. V parku pred sebou, jeden z tých hrdých a starostlivých, tlačí kočiar s vnukom. Dcéra kráča po jeho boku. Mlčia. Možno pochvíľou spomínali na prvú facku, keď vzdorovitá miesto odpovede flegmaticky mykla plecom. Tam, v parku, si k sebe našli cestu. Veľa treba skúsiť, kým sa odhodláš, kým nájdeš miesto v srdci, hlave, v sebe pre jedno veľké... odpustenie. Tá cesta Prepáč, Odpusť mi, vôbec nie je ľahká, ver.

tam

obrázok: tu

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Kedy dostanete 13. a 14. plat? Fico podporil Dankov návrh

Koalícia sa zrejme dohodne na úľavách.

PLUS

Školákov učí jesť zdravo. Bez cukru či bielej múky

Niekdajší šéfkuchár v hoteli je teraz vedúcim školskej jedálne.

KOMENTÁRE

Kresťanstvo stojí v otázke homosexuality na križovatke

Neudržateľnou sa stala argumentácia Bibliou.


Už ste čítali?