Vyprážané zelené paradajky

Autor: Marta Macošková | 17.3.2011 o 8:59 | (upravené 19.11.2011 o 14:59) Karma článku: 3,95 | Prečítané:  1207x

Dojímavý príbeh o priateľstve medzi nespútanou Idgie a pôvabnou Ruth sa odohráva v dvadsiatych rokoch XX. storočia v Alabame. O príbehu ich spoločnej cesty rozpráva svojská postaršia dáma Ninny, s ktorou sa zoznamuje Evelyn; žena v strednom veku; prichádzajúca navštíviť príbuznú do sanatória. Postupne sa zbližujú, jedna v druhej nachádza priateľku. Evelyn, ženu v domácnosti, ubíja stereotyp v manželstve, a tak robí všetko preto, aby ho oživila. Vďaka príbehu zocelí sebavedomie a naberá odvahu...

Dej filmu síce prebieha v čase, keď bol Ku-Klux-Klan na vrchole, ale dejové línie sa viažu, žiaľ, aj na prítomnosť, lebo násilie na ženách, rasizmus a diskriminácia sú stále živé.  Film je hlavne o priateľstve. O priateľstve, nielen medzi Idgie a Ruth, Ninny a Evelyn, ale taktiež o priateľstve mladej bielej ženy k černochovi, ktoré vtedajšia spoločnosť nemilosrdne odsudzovala. Na niekoho môže prelínanie príbehu, z minulosti do súčastnosti, pôsobiť rušivo, ale v mnohých verím, že zanechá krehkú stopu. Príjemným humor strieda sentiment, a stupňujúca dramatičnosť sa miestami predlžuje, no pútavé rozprávanie pookreje srdcia obrazom priateľstva, ktoré je veľmi vzácne.

Niektoré filmy sa nám dostanú do pozornosti, práve vo chvíli, keď to najviac potrebujeme... Najmä, keď tápeme v bezútešnosti, alebo uviazneme v temnote pochýb a životných neistôt, keď nevidíme východisko. A potom si pomyslím, že v ľuďoch bliká nádej, ktorú vysiela snáď každý, aj prehratý boj. Hromadíme posledné správy, akosi nás nútia premýšľať a vidieť svet trochu inak; inak, ako doposiaľ... Slová, niekedy opustené a stratené, sa priblížia k osudu neznámeho človeka, ktorý do nich zhutnil mnoho nádejí.

Ruth, Idgie, Evelyn, Ninny

puto

dôvera

„Srdce môže puknúť žiaľom, ale napriek tomu tlčie stále rovnako...“

 

réžia: Jon Avnet
námet: Fannie Flagg
scénar: Carol Sobieski, Fannie Flag
hudba: Thomas Newman
hrajú: Mary Stuart Masterson, Kathy Bates, Jessica Tandy, Mary-Louise Parker, Stan Shaw, a ďalší...

fotografie: web

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Ako sa Slovák z Terchovej stal veľkým reformátorom u Márie Terézie

Adam František Kollár, vedec a knihovník bol jedným z popredných osvietenských reformátorov.

PLUS

V kráľovstve polievok sa držková nevarí

Do niekoľkých hrncov naložili Bratislavčania svojho tvorivého ducha.

KULTÚRA

Matka naháňa únoscov svojho syna. Môže byť taký film komický?

Film Únos je prázdinovou zábavou.


Už ste čítali?