Nahlas

Autor: Marta Macošková | 12.2.2011 o 22:42 | (upravené 12.2.2011 o 22:54) Karma článku: 3,52 | Prečítané:  1016x

Preniká škárami starého rámu. On. Ozývali sa hlasy a prosby, ktoré nik nevysloví, a predsa o nich všetko vieme, lebo poznáme a počúvame, čo príde narad, hoci... až príliš včas dôležité zmeškáme, čo nás počas tesnenia prefučateľného rámu zajtra zabolí. Niekoľko zreničiek listovalo v roztrasených oknách, akoby práve rozbúrené myšlienky boli nápory vetra a hroziace konáre za skleneným obzorom, ktoré nestihol nikto z nás dohoniť, nadane dokončiť. Stačí vziať noviny, z útržkov poskladať podobu čohosi, čo napokon ukážeme priestoru, ktorému čosi chýba; nielen domček jedným ťahom. Fúknuť odvahu, nech je čas ísť. Niekedy to stačí.

Možno si opäť niečo rozkážem. Nedopovedané znie na dlhú trať. Dotiahnuť hustý tieň, ako to očakávam v samej sebe. Privítam farby v rovniciach predstáv; len nech sa zobudím, keď to práve nie je ono, keď to nie je presne. Prestaneme sa vŕtať v počasí, keď sa viac nemáme, o čom rozprávať. A my sa rozprávať vieme, aspoň sme vedeli.

 

Nie je trápne, umlčať seba a všetko.

cez škáry

Niekto mlčať vie. Priďaleko a pridlho... Jeden z dôvodov, pre ktoré mi príde smiešne, ako iní hovoria bez prestávky, do zotmenia, bez námahy a potrebnej únavy, nepotopení vlastnými súvetiami; ty sa nadýchneš pred čiarkou; ja si počkám, prídem, zľahka za bodku. Mlčky zhasnem.

 

Doprajem si chápavý štetec, ktorý už nebudí úsmev a vrúcne teplo. Záložka v rozčítanej kapitole prežuje tvoje veľavravné zápory, keď bojuješ a tieniš najviac. Nenútime sa ponáhľať, iba medzi riadkami súrime iných, za nás, pre niečo isté a bezpečné. Za okná, cez škáry, keď utíchne protichodná skľúčenosť, nad ústupy, počas strán v týždni, až na svet. Skutočný či pomyselný. Na to sme nadaní. Všetci...

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Dominik Dán o knižnom trhu: S mafiánskymi praktikami som sa nestretol

Najčítanejší spisovateľ má so slovenskými podnikateľmi zlú skúsenosť.

SVET

Café Európa: Ako dopadne Európa po francúzskych voľbách

Francúzsko má nového proeurópskeho prezidenta.


Už ste čítali?