Lazy a tiché objatie Podpoľany

Autor: Marta Macošková | 20.10.2012 o 4:27 | (upravené 20.10.2012 o 9:27) Karma článku: 9,10 | Prečítané:  635x

Zapraskali polienka, zašuchorilo októbrové lístie, keď som schádzala z polesnej cestičky a preskakovala vyváľané stromy. Najvyšší čas zísť z pustej hory do doliny, dediny, ľudí z prvej chalúpky, poprosiť o glg čaju horúceho lipového kvetu. Dobrí ľudia hneď nástoja, že ma prichýlia, ťahajúc ma cez prah, veď chladom vystlaná noc, noc, na ktorú padá hustá hmla, býva nebezpečná: Kde bys dievča takto navečer blúdilo! Spýtajú sa, pred kým utekám a okolo očí sa im vytvoria vrásky starosti; akoby sa za mňa cítili zodpovední.

Kým rozprávam, čo všetko som v lese zažila a videla, za okenicou sa zlietava kŕdeľ vrán - počuť každé mávnutie krídla; stíchneme. Usŕkavam čaj, znepokojení starkí však uprene hľadia von, akoby sa im zjavil prízrak. Zlovestné krákanie sa miestami podobá na kvílenie nepríčetnej ženy. Vari sú to tie samé vrany, čo pred zvečerením sa, lietali nad úbočím prísnych skál a hnali ma do údolia? Mlčíme, aby nebolo treba viac, viac, než prikladať silu niečomu, čomu neveríme, ale bojíme sa toho.

Bude tuhá zima; povie starká a napraví si šatku. Starký súhlasne prikývne, no usmieva sa. Z košíka vŕbového prútia vyberie hrubšie poleno a podvedome priloží do piecky. Vzápätí mi podá veľké červené jablko a posúch. Izbicou sa, ako pavučina, rozvetvia iskričky útulného tepla, ako keď sa objímajú nevypovedané myšlienky.

a tak si prišla

tu + hudba

Najbližšie: článok o podmanivej tvorbe a živote Pavla Dobšinského

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Má najhorší názov, aký kedy film mal. Môže napriek tomu získať Oscara?

Zhodnotili sme šance nominovaných filmov.

KOMENTÁRE

Kotlebovi extrémisti v parlamente: Rozpustiť a vypustiť

Aj keď sú Kotlebovci opatrnejší, nemôžu si pomôcť. Porušujú zákony.

KOŠICE KORZÁR

Poručík Ihnát žiada ministerstvo obrany o degradáciu

Rozdávanie vojenských frčiek sa rozhodol riešiť radikálne.


Už ste čítali?